توازن - تحقیقات حسابداری و حسابرسی
وب سایت شخصی جواد پورغفار - ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی ایران

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 2 آذر 1395
رابرت مارتین تروبلاد (1916- 1974)

 پیشرو در روشهای آماری در حسابداری و حسابرسی

گردآوری و ترجمه:بتول زارعی

رابرت مارتین تروبلاد (Robert Martin Trueblood) پسر ساموئل ئی (.Samuel E) و آیرن لارسن (Iren Larsen) در چهارم ماه مه 1916 در کیندرد (Kindred) داکوتای شمالی (North Dakota) متولد شد. دوران دبیرستان را در همان شهر محل تولد خود در سال 1932 به پایان رساند و در سال 1937 موفق به اخذ درجه لیسانس با رتبه عالی از دانشگاه مینه‌سوتا (Minnesota) گردید و در همان سال به موسسه بدمن، فینی و شرکا ( .Badnan,Finny & Co) پیوست. درسال 1942 طی جنگ جهانی دوم به خدمت ارتش در آمد و موسسه بدمن و فینی را ترک کرد. در سال 1946 به موسسه‌ای ملحق شد که بعدها با موسسه‌ای که با نام تاش راس و شرکا (Touche Ross & Co) مشهور شد ادغام گردید. یک سال بعد، درسال 1947 ، شریک این موسسه و در سال 1963 به عنوان رئیس هیئت مدیره آن انتخاب شد و تا زمان مرگش این سمت را حفظ کرد. در سال 1941 تروبلاد به عنوان حسابدار رسمی شهر ایلینویز (Illinois) برگزیده شد. به پاس قدردانی از زحمات او در آزمون حسابداران رسمی در سال 1941 مدال نقره‌ای انجمن حسابداران رسمی آمریکا (AICPA) به او اهدا گردید، همچنین از طرف جامعه  حسابداران رسمی ایلینویز نیز مفتخر به دریافت مدال طلا گردید. ...


یكی از شناخته ترین خدمات تروبلاد به حرفه، ریاست گروه تحقیق انجمن حسابداران رسمی امریكا (AICPA) بر روی هدفهای صورتهای مالی است كه در سال 1973 منجر به انتشار گزارشی با عنوان «هدفهای صورتهای مالی» توسط این انجمن گردید كه به «گزارش تروبلاد» معروف است. قبل از ریاست این گروه تحقیق، تروبلاد در كمیته های متعدد انجمن حسابداران رسمی امریكا فعالیت كرده بود. همچنین در هیئت اصول حسابداری (APB) فعال بود و ریاست انجمن حسابداران رسمی امریكا را نیز به عهده داشت. او همچنین نقش پیشرو را در گسترش استفاده حرفه از روشهای آماری، بهبود آموزش حسابداری، توجه به حسابدارن رسمی و همچنین هدفها و تعریف گزارشگری مالی داشت. همان طور كه گفته شد تروبلاد لیسانس خود را در علوم اداری با گرایش حسابداری با درجه ممتاز از دانشگاه مینه سوتا دریافت داشت و سپس با یافتن شغلی در موسسه بدمن و فینی در شیكاگو، به اهمیت ادامه تحصیلات رسمی و دنبال كردن تحصیلات در دانشگاههای نورت وسترن و لایولا (Northwestern & Loyola) پی برد. همزمان با تحصیلات عالی، تروبلاد با هیئت علمی دانشگاه كارنگی ملون (Camegie Mellon) در یك تحقیق گروهی در ارتباط با كاربرد روشهای آماری در حسابداری و حسابرسی همكاری نزدیكی داشت. وی پس از تحصیلات دانشگاهی ابتدا مروری بر ادبیات آماری كرد كه در سال 1954 منجر به انتشار یك كتابشناسی در همین ارتباط توسط او گردید. تروبلاد با تهیه كتاب «اطلاعات حیاتی» در سال 1954 به موارد مطالعاتی زیادی در حوزه های مختلف حسابداری و حسابرسی كه نیازمند روشهای آماری بودند كمك رساند. كتاب «تحقیق و تمرین كاربردهای آمار در حسابداری، حسابرسی و مدیریت» در سال 1955 نیز در واقع خلاصه ای از هدفها و نتایج این موارد مطالعاتی تا سال 1954 بود. كتاب «نمونه گیری آماری» در سال 1960 نیز مباحث عالی در ارتباط با روشهای نمونه گیری، صحت نمونه گیری، دقت آماری و قابلیت اتكا را ارائه و استفاده از آنها را در حسابداری و حسابرسی تشریح كرده است.

رهبری تروبلاد در معرفی روشهای آماری از نقش رهبری او در جامعه و حرفه منبعث می شد. تروبلاد عضو شورای شهر و همچنین كمیسیون رئیس جمهور جانسون President Johnsons) (Comission در امور بودجه بود. از نظر حرفه ای نیز او رئیس جامعه حسابداران رسمی پنسیلوانیا (pennsylvania) و رئیس بخش پیتزبورگ (pittsburgh) این جامعه بود. در انجمن حسابداران رسمی امریكا، تروبلاد رئیس كمیته هدفهای درازمدت و عضو شورای اداری بود. پس از یك دوره كوتاه فعالیت در هیئت اصول حسابداری به عنوان رئیس انجمن حسابداران رسمی امریكا در سالهای 1965 و 1966 انتخاب شد. او به عنوان رئیس گروه بین المللی مطالعات حسابداری (AISG) فعالیت داشت و عضو كمیسیون دانستنیهای عمومی نیز بود.

پویایی نقش رهبری تروبلاد در حرفه ریشه در گستردگی فوق العاده حوزه های تحقیقاتی او در دانشگاه داشت. او در طول زندگی كاری خود سخنرانیها و مقالات متعددی از آینده و موفقیت آموزش حسابداری، هدفهای حسابداری مالی وتعریف حسابداری مالی ارائه كرد.

تجربه های تروبلاد در حرفه و همچنین انجام تحقیقات متعدد موجب شد كه او تحت تاثیر «گزارش پری» (perry Report) كه در سال 1956 توسط كمیسیون استانداردهای آموزشی و تجربی حسابداران رسمی منتشر شد و در مقاله سردبیر شماره اگوست همان سال ژورنال آواكانتنسی (Joumal of Accountancy) بررسی شد، قرار گرفت. در مقالهای در سال 1962 كه توسط انجمن حسابدارن رسمی ایلینویز منتشر شد پیشنهاد شده بود كه دوره لیسانس حسابداری در حد آموزش اصول اساسی كاهش پیدا كند و پس از دوره تحصیل تئوریك یك با دو پس از دوره تحصیل تئوریك یك با دو سال به آموزش فنی اختصاص داده شود. تروبلاد از این دوره آموزشی استقبال كرد چرا كه به شدت بر این باور بود كه آینده نیازمند تربیت دانشجویانی برای رفع نیازمند تربیت دانشجویانی برای رفع نیازهای حرفه ای بود كه طی چهل سال آینده پیش روی حرفه می دید. بیشتر مقالات و نوشته های تروبلاد در ارتباط با ارتقا بخشیدن حسابداری عمومی و هدفهای صورتهای مالی است. در مقاله ای كه در سال 1960 در ژورنال آواكانتنسی ارائه كرد به تعریف حرفه حسابداری عمومی (مستقل) به عنوان شغلی كه تمام خصوصیات یك حرفه را دارد پرداخت و ضرورت پردازش الكترونیكی اطلاعات و خدمات مشاوره مدیریت را برای حرفه پیش بینی كرد و با مشاهده تحولات پیش روی اقتصاد و جامعه اظهار داشت كه حرفه حسابداری باید دامنه فعالیتهای تحقیقاتی خود را به تناسب آینده گسترش دهد.

در زمان فعالیت در كمیته هدفهای دراز مدت، این سئوال در ذهن تروبلاد شكل گرفت كه ترازنامه به چه كسی تعلق دارد و در مقاله ای در سال 1968 با عنوان «حسابداران نگران حرفه خود هستند» كه تاثیر گرفته از واكنش او به تغییرات اجتماعی متكی بر فرد گرایی بود، اذعان داشت كه اصول حسابداری باید با هدف قابلیت استفاده برای عموم استفاده كنندگان تهیه شود و با این اعتقاد بود كه حسابدارن را موظف به گسترش مهارتهای سنتی در روشهای اندازه گیری و گزارشگری و ... می دانست و معتقد بود كه حسابداران باید مسئولیتهای جدید و مهمتری را بپذیرند.

گروه تحقیق ترو بلاد بر روی هدفهای حسابداری، بر استفاده كنندگان اطلاعات مالی تاكید داشت. جدا از بیانیه شماره 4 هیئت اصول حسابداری (APB#4) كه فنی تر بود، 9 فصل اول گزارش گروه به بحث پیرامون هدفهای صورتهای مالی و ارتباط آنها با هدفهای شركتهای بازرگانی و دولتی و جامعه پرداخته و تنها فصل آخر به ویژگیهای كیفی و فنی گزارشگری پرداخته است. همین دیدگاه نیز در بیانیه چارچوب نظری، كه توسط هیئت تدوین استانداردهای حسابداری مالی (FASB) منتشرشد، رعایت شده است.

با بررسی زندگی كاری تروبلاد مشاهده می شود كه رهبری او در توسعه افقهای حرفه به سمت مسائل اجتماعی، همان طور كه در «گزارش تروبلاد» مشاهده می شود، تاثیر عمیقی بر حرفه داشته است. علاوه بر این، علاقه مندی او به حمایت از فنون جددید و تاثیری كه بر آموزش حسابداری داشت به حسابداران رسمی در توسعه و دستیابی به ملزومات درازمدت حرفه كمك شایانی نمود.

فعالیتهای حرفه ای او را می توان به شرح زیر خلاصه كرد:

معاونت (1962-63) و ریاست (1965-66) انجمن حسابداران رسمی امریكا، ریاست (1959-60) و معاونت (1958-59) جامعه حسابداران رسمی پنسیلوانیا، عضویت در شورای انجمن حسابداران رسمی امریكا (1959-60)، كمیته اجرایی انجمن (1961-63 و 1964-76)، عضویت در هیئت اصول حسابداری (APB) در سالهای 1963-65، ریاست كمیته هدفهای درازمدت انجمن (1961-65)، گروه تحقیقات بین المللی حسابداران (1966-68) و همان طور كه گفته شد ریاست گروه تحقیق بر روی هدفهای صورتهای مالی (1971-73) كه منجر به انتشار «هدفهای صورتهای مالی» در سال 1973 توسط انجمن حسابدارن رسمی امریكا گردید. از فعالیتهای دیگر او عضویت در كمیسیون تحقیق بر روی دانستنیهای عمومی برای حسابداران رسمی (1963-66) بود كه حاصل تحقیقات او منجر به انتشار «افقهایی برای حرفه» در سال 1967 توسط انجمن حسابداران رسمی آمریكا گردید. او علاوه بر دریافت مدال طلای انجمن در سال 1971، مفتخر به دریافت جایزه حسابداری از بنیاد آلفا كاپا پسی (Alpha Kappa Psi) در سال 1972 گردید. او همچنین در انجمن حسابداران رسمی ایلینویز و انجمن حسابرسان داخلی (IIA) و انجمن حسابداری امریكا (AAA) عضویت داشت. او در سال 1974 در تالار مشاهیر حسابداری برگزیده شد. از جمله فعلیتهای اجتماعی او موارد زیر را می توان بر شمرد: عضویت در كمیسیون ریاست جمهوری جانسون در امور بودجه (1967)، مشاور نیروی هوایی امریكا (1953-61)، عضویت در شورای كلسای فاكس (Fox Chapel) در پنسیلوانیا (1957-61)، عضویت در هیئت مدیره كلوپ شهری الگنسی كانتی (Allegheny County) پنسیلوانیا (1957-60) و انجمن پرستاران الگنسی كانتی (1957-61).

او در یك فرصت مطالعاتی به تحقیق و سخنرانی در دانشگاه كارنگی ملون (1960-61) پرداخت. همچنین در دانشگاههای استانفورد (1969)، شیكاگو (1971) و آكسفورد (تابستان 1967) سخنرانی داشته است. تروبلاد به مدتی طولانی ریاست شورای مشورتی انجن حسابداران حرفه ای را در دانشگاه شیكاگو (1964-74) به عهده داشته است. او حسابداران رسمی را به پذیرش نمونه گیری آماری در حرفه تشویق و ترغیب می كرد.

تروبلاد برای مجله های حرفه ای مطالب زیادی نوشت و كتابهای زیادی تالیف كرد از جمله:

روشهای نمونه گیری در حسابداری به همراه ریچارد سایرت Richard M.) (Cyert، آینده آموزش حسابداری به همراه جورج بچ (George L. Bach) و جاستین دیوید سن (Jusin Davidson) در سال 1961، حسابرسی، بازیهای مدیریت و آموزش حسابداری به همراه نیل چرچیل (Neil Churchill) و مرتون میلر Merton) (Miller در 1964 و كتابی با عنوان «اندیشه حسابداری ویلیام ورنتز» در سال 1968 به همراه جورج. سورتر (Geoge H.Sorter).

در سال 1963 هیئت امنای دانشگاه مینه سوتا به منظور قدردانی از مشاركتهای ماندگار از او تقدیر به عمل آورد. در همان سال به عضویت افتخاری بخش بتا آلفا پسی (Beta Alpha Psi) دانشگاه مینه سوتا درآمد و همچنین عضو بتا گاما سیگما Beta Gamma) (Sigma نیز بود. در دانشگاه كارنگی ملون یك كرسی حسابداری به نام او تاسیس شد. پس از مرگ او بنیاد تاش راس با همكاری انجمن حسابداری امریكا «سمینارهای سالانه استادان» را به یادگار رابرت تروبلاد تداوم بخشید. تروبلاد قبل از مرگش به منظور افزایش ارتباط كاری میان دانشگاهیان و افراد حرفه این سمینارها را برپا داشته بود.

او در 30 نوامبر 1940 با فلورانس هنری (Florence Henry) ازدواج كرد و صاحب دو فرزند گردید. او شیفته موسیقی بود و در دوران جوانی و قبل از ورود به حرفه حسابداری پیانیست اركسترها بود. او در هفتم فوریه 1974 در سن 57 سالگی درگذشت.


کتاب شناسی:

    American Institute of Certified Public Accountants, Accounting Principles Board, Basic Concepts and Accounting Principles Underlying Financial Statements of Business Enterprises, APB Statement No. 4, New York, AICPA, 1970
     American Institute of Certified Public Accountants, Objectives of Financial Statements, Report of the Study
    Group on Objectives of Financial Statements [The True blood Report], New York, AICPA, 1973
     Commission on Standards of Education and Experience for Certified Public Accountants, Standards of Education and Experience for CPAs, Ann Arbor, MI: University of Michigan, 1956
     True blood, R. M.,Education and Experience for CPAs, Journal of Accountancy, August 1956, pp. 26-26
     ____, The Education and Experience of Donald Perry, Journal of Accountancy, August 1956, p. 8
     ____, Accountant Considers his Profession, California CPA Quarterly, June 1968, pp. 10-14
     ____, Education for a Changing Profession, Journal of Accountancy Research, Spring 1963, pp. 86-94
     ____, Future of Accounting Education, Illinois CPA, Spring 1963, pp, 86-94
     ____, Information for Proprietors and Others, Accountant, October 26, 1972, pp. 517-518
     ____, Professional and Technical Practitioners in Accounting, Journal of Accountancy, September 1960, pp. 57-62
     ____, Report of the President’s Commission on Budget Concepts, Federal Accountant, June 1968, pp. 4-15
     True blood, R. M., and W. W. Cooper, Research and Practice in Statistical Application to Accounting, Auditing, and Management Control, Accounting Review, April, 1955, pp. 221-229
     True blood, R. M. and R. M. Cyert, Statistical Sampling, Applied to Aging of Accounts Receivables, Journal of Accountancy, March, 1954, pp. 293-298
     True blood, R. M. and H. J. Davidson, Statistical Sampling, Retail Control, November, 1960, pp.15-19
     True blood, R. M. and R. J. Monteverdi, Bibliography on the Application of Statistical Methods to Accounting and Auditing, Accounting Review, April, 1954, pp. 251-254
     True blood, R. M. and G. H. Sorter, William W. Werntz, His Accounting Thought, New York, AICPA, 1968
طبقه بندی: با دانشجویان،  مشاهیر حسابداری ایران و جهان، 
برچسب ها: تروبلاد، توازن، تحقیقات حسابداری،
ارسال توسط جواد پورغفار
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدامیك از موضوعات این سایت را بیشتر می پسندیدصفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic